Şub 142012
 

Hızlı Okuma, etkin bir çalışmadır.

Şöyle düşünün: zamanınız dar ve bir yere yetişmek istiyorsunuz. Ne yaparsınız?

Amacınız ve hedefiniz bellidir. Üstelik o  hedefe ulaşmak, gideceğiniz yere yetişmek için farklı yöntemler de kullanabilirsiniz. Örneğin, taksi tutabilirsiniz. Ya da koşarsınız…

Hızlı Okumak, örnekteki “koşmak” eylemine benziyor. Taksi tutmanın bu durumdaki edilgen karşılığı ise o kitabı bir ses kaydından dinlemek, ya da varsa filmini izlemek olabilir. Edilgen durumda hızı belirleyen başka faktörlerdir. Koşma hızınızı ise siz kendiniz değiştirebilirsiniz.

Bu yazıyı okumakta olduğunuza göre, hızlı okuma ile “etkin” olarak ilgileniyorsunuz demektir. Bu durumda, gereklerini de yerine getirmeniz şart.

Hızlı Okuma, ağırlıklı olarak elektro-kimyasal bir süreç. Bu eylem sırasında kaslarınızı, gözlerinizi ve beyninizi etkin bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Bu yüzden okuma eylemi sırasında bu organlarınız sağlıklı ve zinde olmalıdır.

Bu yazı serisinde, özellikle göz kaslarımızı geliştirebilmemiz için yararlı olacak bazı basit alıştırmalardan söz edeceğiz.

1- Elinize A4 boyutlarında bir kağıt alın. Boş veya dolu olması çok önemli değil. Kağıdın köşelerinden yaklaşık birer santimetre iç tarafa büyükçe birer nokta çizin ve herbirini sırayla 1, 2, 3 ve 4 olarak numaralandırın. Kağıdı yanlamasına tuttuğunuzda sol üst köşede 1, sağ üst köşede 2, sağ alt köşede 3 ve sol alt köşede 4 olsun.

2- Kağıdı bir masa veya benzeri yere yanlamasına yerleştirin. Yani kağıdın uzun kenarı yanlara doğru, kısa kenarı ise baktığınız yöne paralel olsun. Kağıt ile gözleriniz arasındaki mesafe 50-60 cm civarında olmalı.

3- Başınızı hiç oynatmadan  1-2-3-4 köşelerine bu sıralamayı koruyarak yaklaşık birer saniye aralıklarla bakın. İçinizden de saymaya devam edin. İlk çalışmalarda 40 sayısını (10 tur) alt sınır olarak kullanabilirsiniz. Daha sonraları ise yavaş yavaş 100’e (25 tur) kadar çıkabilirsiniz. Bu arada parmaklarınızla da tempo tutabilirsiniz. Baktığınız köşelerde, orayı net olarak görecek kadar duraksayın. Gözleriniz sürekli  hareket halinde olmasın. Sol üst köşeye bakın ve orayı görün. Sonra bir hamlede sağ üst köşeye sıçrayıp oradaki noktayı görün. Sıçrayıp sağ alt, tekrar sıçrayıp sol alt ve son sıçramayla sol üst noktayı görerek turu tamamlayın. Yani bakışlarınız köşelere sıçramalar yaparak ulaşsın.

Başlangıçta her noktaya yaklaşık bir saniye süreyle bakın. Sıçramalar ise ani olsun. Gözleriniz bunu çok kolay yapabilir. Kaslarınız geliştikçe, noktalardaki bekleme sürenizi kısaltıp, tur sayısını arttırabilirsiniz. Ancak kesinlikle gözlerinizi ağrı veya bir başka sıkıntı oluşturacak kadar zorlamayın.

Kağıtsız seçenekler:

1- Dört köşesini de görebileceğiniz bir duvarın önünde durun. Köşelerde kağıttaki gibi numaralar olduğunu hayal edin. 1-2-3-4 numaralı köşelere yukarıdaki tarife uygun olarak başınızı sabit tutarak bakın. En az 10, en çok 25 tur yapın.

2- Sanki önünüzde bir duvar varmış gibi karşıya bakın. Köşelerde kağıttaki gibi numaralar olduğunu hayal edin. 1-2-3-4 numaralı köşelere yukarıdaki tarife uygun olarak başınızı sabit tutarak bakın. En az 10, en çok 25 tur yapın.

3- Aynı çalışmayı yatarken yapabilir, duvar yerine tavanı kullanabilirsiniz.

4- Gözlerinizi kapatarak, tüm bu işlemleri zihninizden yapabilirsiniz. Ama göz kaslarınızı mutlaka kullanarak!

Yazı serimize belli aralıklarla devam edeceğiz. Sorularınızı, merak ettiğiniz konuları, öneri ve eleştirilerinizi aşağıdaki yorum alanını kullanarak bize iletebilirsiniz.

Ahmet Aksoy

 

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Önceki yazıyı okuyun:
EFT – TEPELEME Kitabımız Yayınlandı

EFT -TEPELEME başlıklı kitabımız bu hafta matbaadan çıktı. Dağıtımı da önümüzdeki günlerde başlayacak. Kitapta Tepeleme Tekniğinin nasıl ortaya çıktığı, temelleri ve...

Kapat