Tem 092011
 

Herkes başarı elde etmek ister ama başarmayı başarabilenlerin sayısı çok azdır. Çünkü insanların pek çoğu kendilerine ve kendi yeteneklerine inanmazlar.

Bazı kişilerde yeterince iyi olmadıkları inancı ağır basar. Bazıları da hiçbir konuda başarılı olamayacaklarına inanırlar.

Oysa başarıya giden yolun ilk adımı kendini sevmek ve kendine güvenmektir.

İşte bu yüzden, eğer başarılı olmak istiyorsanız, öncelikle kendinizi sevmeyi öğrenmek zorundasınız.

Kendi benliğine sunacak sevgisi olmayan birisinin başkalarına sunacak tek bir sevgi kırıntısı bile yoktur.

Bilmelisiniz ki, siz, bu evrende bir eşi daha olmayan bir varlıksınız. Eş yumurta ikiziniz olsa ve herkes sizi birbirinizle karıştırsa bile sizler ayrı bireylersiniz. Tekilsiniz. Öncelikle bunun farkına varmanız gerekir.
Siz özelsiniz. Başkalarında bulunmayan ve sadece kendinize has yetenekleriniz, düşünceleriniz ve becerileriniz vardır. İşte bu yüzden, kendinizi başkalarından daha değersiz bulmanız için hiç bir neden olamaz. Çünkü siz teksiniz. Kendinize ve yeteneklerinize inanın! Yeteneklerinizi keşfedin, becerilerinizi geliştirin.

Eğer başkalarının sizi sevmesini ve size güvenmesini istiyorsanız; bu davranışları önce siz kendinize gösterin. Eğer siz bile kendinizi sevilmeye değer bulmuyorsanız, bunu başkalarından beklemeniz mümkün olur mu?

Kendi düşüncelerinize önem verin. Yanlış yapma endişesi sizi eylemsizliğe mahkum etmesin. Elbette hiç bir şey yapmazsanız, görünürde hata da yapmamış olursunuz. Ama aslında, siz yaşamaktan vazgeçiyorsunuz.

Başkalarının düşünceleri de elbette önemlidir. Ama kendinizi sırf “başkaları ne der?” diye kısıtlamaktan vazgeçin. Deneyin! Yaşam bu denemelerin oluşturduğu bir bütündür. Yanlışlarınızdan da öğreneceğiniz çok şey vardır. Kendinize güvenin. Kendinize başarılı olabilme şansını tanıyın.

Başarının sırrı, ders çıkarılmış hatalara sahip olabilmektir.

Ahmet Aksoy

 

 Bir yanıt bırakın

Bu HTML tagleri ve özellikleri kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

Önceki yazıyı okuyun:
Özgüven Geliştirmek İçin Sessiz Telkin

Özgüven -kendine güven- kaybı genellikle uzun bir süreç sonunda ve farkına bile varılmadan oluşur. Özellikle çocukluk döneminde aile üyelerinin "beceriksizsin",...

Kapat